Prípad: Vyhostená občianka

Autor: Ivan Vajnorský | 21.7.2011 o 17:07 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  103x

Určite ste už všetci zachytili v média reportáž o zúfalej matke 2 ročnej Suzan, ktorú pravdepodobne ako prvú občianku vyhostia z krajiny. Pre tých ktorý tento spor nezachytili ho zhrniem. Slovenka Zuzana (23) má dcéru Suzan (2) so Španielom Josém (42). Zoznámili sa v Španielsku počas Zuzaninho pracovného pobytu. Malá sa narodila v Martine a má slovenské občianstvo. Chvíľu žili v Španielsku, ale po nezhodách sa matka s dcérou presťahovali späť na Slovensko. Partner ju udal na súde a súd rozhodol že sa malá Suzan musí vrátiť do Španielska, lebo tam strávila väčšinu svojho života. Suzan ale nemá väzby na otca, nevie španielsky a jej otec aj na súde povedal že sa o ňu bude starať opatrovateľka. Nechcem tu hodnotiť či bol verdikt súdu správny alebo nie, ale chcem sa zamerať na postoj matky a na okolnosti ktoré tejto situácii predchádzali.

Už od dôb prvých jaskynných ľudí vznikali medzi ľuďmi konflikty. Tieto konflikty sa v tej dobe rieši väčšinou päsťami, alebo rozhodoval vodca tlupy. Neskôr Rimania prepracovali právny systém ktorý sa z väčšej časti používa dodnes. Dnes o konfliktoch rozhoduje súdny systém. Systém, ktoré sme my, ľud, ako zdroj štátnej moci dali právomoc rozhodovať spory, a tým pádom sme aj povinný takéto rozhodnutia rešpektovať. Skoro vždy je jedna strana spokojnejšia ako druhá. Málokedy sa stáva že su obe strany spokojné. Súd je orgán spravodlivosti, a čo je spravodlivé? To čo povie súd.

 

Tak ak chce matka argumentovať, tak to mala urobiť pred súdom. Určite aj protistrana mala silné argumenty. A jej neprináleží hovoriť čo je spravodlivé a čo nie. Podľa jej doterajších slov by bolo spravodlivé keby jej bývalí partner nemohol dieťa už nikdy vidieť. Ale nech nezabúda nato že aj niekde v španielsku má svojho otca, tetu, strýka alebo babku ktorú malú Suzan milujú a chcú ju vidieť vyrastať a podieľať sa na jej výchove.

V druhej časti článku sa chcem venovať veciam čo k tomuto konfliktu predchádzalo a chcem okrajovo spomenúť aj iné, ale podobné osudy.

Minulé leto som bol na dovolenke v Egypte. V jeden večer som sa rozprával so slovenskou animátorkou ktorá tam robila už 5.rok. Rozprávali sme sa najmä o kultúrnych rozdieloch medzi miestnymi a nami. Animátorka mi porozprával príbeh o jeden Slovenke ktorá tam bola na dovolenke. Dala sa tam dokopy s egyptským manažérom hotela a po dvoch týždňoch sa vzali. Myslela si že má o život postarané a že do konca života bude akoby na dovolenke. Lenže po svadbe ju muž doma zavrel, a musela sa celý deň starať o domácnosť. Nám sa to zdá ako neuveriteľné, ale v Egypte je to bežné. Tak pár mesiacov po svadbe Slovenka vyvolávala domov a nakoniec ušla. Takýchto podobných príbehov z televíznych obrazoviek určite poznáte. Jak sa niaka Slovenka vydá za moslima a potom je prekvapená ďalším priebehom. Potom idú do diskusných relácií vyplakávať jak im tam bolo zle. Lenže kto je na vine? Vždy a všade sú kultúrne rozdiely, aj medzi blízkymi národmi a treba si to predtým dobre rozmyslieť kým sa dáte s niakym cudzincom dokopy. Veci čo sú pre nás nemysliteľné, môžu byť v iných kultúrach ako bežné. A chcem tu opäť spomenúť filozofiu činu a následku. Každý čin prináša následok. Tak ak 23 ročná Slovenska splodí dieťa s o 19. rokov starším Španielom, tak musí prijať zodpovednosť za všetky následky, aj tie že manžel bude chcieť byť s dcérou, aj keď sa ich vzťah rozpadne. Tu musím podotknúť že ak by to dieťa mala so Slovákom, tento problém by nevznikol, lebo by tu nebol ten veľký vzdialenostný rozdiel. Lenže matka si vybrala španiela, ktorý chce tiež svoju dcéru, tak musí niesť následky za svoje činy!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?